اسید اگزالیک چیست ؟

اسید اگزالیک یا اکسالیک اسید که به آن جوهر ترشک نیز می گویند به شکل بلورهای سفید رنگ می باشد و دارای فرمول شیمیایی C2H2Oاست. این اسید به دو صورت صنعتی و آزمایشگاهی کاربرد دارد. جوهر ترشک خلوص آن 99% است. این اسید یک جامد کریستالی است که در آب حل می شود و محلول حاصل بی رنگ است. اگزالیک یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 971 است. این اسید جزو اسیدهای دی کربوکسیلیک طبقه بندی شده است. از لحاظ قدرت اسیدی ، بسیار قوی تر از اسید استیک می باشد. تماس اسید اگزالیک با بدن و یا خوردن آن خطرناک می باشد.

اگزالات چیست ؟

اگزالات که به آن اسید اگزالیک نیز می گویند یک اسید آلی موجود در بسیاری از گیاهان است. مانند سبزیجات، سبزیجات برگدار، میوه، کاکائو، آجیل و دانه می باشد. غذاهای حیوانی حاوی تنها مقدار بسیار کم اگزالات است. غذاهای پر اگزالات مانندچغندر سبز، ریواس، اسفناج، چغندرها، برگ چغندر، کاسنی فرنگی، پودر کاکائو، کلم پیچ، سیب زمینی های شیرین، بادام زمینی، شلغم، میوه ستاره

بدن شما می تواند اگزالات را خود تولید و یا از مواد غذایی به دست آورد ویتامین C نیز هنگام متابولیزه شدن می تواند به اگزالات تبدیل شود.

نکاتی در رابطه با رژیم غذایی کم اگزالات

افرادی که دارای سنگ های اگزالاتی هستند در رژیم های غذایی معمولا باید کمتر از 50 میلی گرم از آن را استفاده کنند. در اینجا چند راهنمایی در مورد یک رژیم غذایی کم اگزالات آورده شده است. اگزالات را به 50 میلی گرم در روز محدود کنید. سبزیجات غنی از اگزالات را بجوشانید بسته به نوع سبزی می تواند اگزالات را 30٪ تا 90٪ کاهش دهد. مقدار زیادی آب بنوشید اگر شما سنگ کلیه دارید 2 ایتر آب بنوشید تا حداقل 2.5 لیتر ادرار در روز داشته باشید. به اندازه کافی کلسیم مصرف کنید زیرا کلسیم در روده به اگزالات متصل می شود. این امر سبب کاهش مقدار جذب در بدن می شود بنابراین سعی کنید به مورد 800 – 1200 کلسیم میلی گرم در روز مصرف کنید.

بیشتر ببینید: برای مشاهده و خرید انواع مواد شیمیایی روی نوشته ضربه بزنید.

کاربرد اسید اگزالیک 

اسید اگزالیک در صنعت کاربرد فراوان دارد :

در کارگاه های هنری معمولا محلول 5% برای از بین بردن لکه های مرکب و جوهر استفاده می شود. به خاطر خاصیت اسیدی بالا به عنوان یک عامل کاهنده استفاده می شود. اکسالیک اسید برای تولید مواد شیمیایی خانگی مانند سفیدکننده ها و زنگ زدا ها مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان پاک کننده چرخ خودرو و به عنوان ماده ثابت کننده در رنگرزی استفاده می شود. در ترمیم عتیقه جات یا مکانیکی از این محصول به عنوان زنگ زدا نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

نکات ایمنی اسید اگزالیک

این اسید قابل احتراق می باشد و موقع حریق گازهای سمی تولید می کند. در تماس با این اسید باید لباس محافظ مناسب ، دستکش ، شیلد صورت ، هود ، دوش و چشم شوی استفاده کرد. پس از کار با اسید اگزالیک دست ها را کاملا بشویید و از خوردن ، آشامیدن و سیگار کشیدن حین کار بپرهیزید. غبار آن را تنفس نکنید. اگر فردی غبار آن را اتشمام کرد باید او را به هوای آزاد منتقل کرد و در صورت نیاز از تنفس مصنوعی یا اکسیژن استفاده نمود. در صورت تماس پوستی باید پوست را با آب زیاد و صابون به مدت 15 دقیقه شستشو داد. در صورت تماس چشمی باید چشم ها را با آب زیاد به مدت 15 دقیقه با پلک باز شستشو داد. در صورت بلع و گوارش سریعا دهان را با آب بشویید و اقدامات درمانی لازم را انجام دهید.

نحوه ی نگهداری : اسید اگزالیک را در ظروف کاملا سربسته و در محل خشک و خنک نگهداری کنید.

بسته بندی اسید اگزالیک اسید اگزالیک اغلب در کیسه های 25 کیلوگرمی موجود می باشد.

بیشتر بخوانید: مقدار مصرف، کاربرد و مزایای اسید اسکوربیک