اینورتر خورشیدی چیست ؟

اینورتر خورشیدی که به آن مبدل برق هم می گویند دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می‌کند. جریان متناوب تبدیل شده به‌ وسیله ی ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می‌شود البته بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی که باشد . اینورترها قطعات متحرک ندارند و از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگ حمل و نقل فله در طیف گسترده‌ای از ابزارهای کاربردی استفاده می‌شوند.

از اینورترها اغلب برای تأمین جریان متناوب AC از منابع جریان مستقیم DC مانند پنل‌های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می‌گیرند. مبدل برق به صورت کلی وسیله ای برای تبدیل ولتاژ DC به AC می باشد. اینورتر برق DC را از منابعی مانند باتری، پنل خورشیدی، یا سلول های سوختی دریافت و به برق AC تبدیل می کند. برق خروجی را می توان به هر ولتاژی که لازم باشد تبدیل کرد. اینورترها از نظر فاز تبدیل به دو نوع عمده تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند.

انواع شکل موج خروجی به ۴ دسته تقسیم می شوند

 1. خروجی به شکل موج مربعی
 2. خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (معمولی)
 3. خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (پله ای)
 4. خروجی به شکل سینوسی خالص

برای سیستم های سولار اینورتر سینوسی خالص توصیه می شود. اگر هدف صرفا تامین روشنایی و یا برق برای دوربین مداربسته باشد استفاده از اینورترهای شبه سینوسی مشکلی برای سیستم ایجاد نمی کند.

بیشتر بخوانید: همه چی در مورد ترانسفورماتور

دسته بندی اینورتر خورشیدی

سیستم تولید برق خورشیدی به سه دسته  تقسیم می شود :

 1. سیستم خورشیدی متصل به شبکه سراسری برق
 2. سیستم خورشیدی جدا از شبکه یا خانگی
 3. سیستم خورشیدی ترکیبی (ترکیب دو نوع بالا)

اینورتر متصل به شبکه (On-Grid یا Grid-Tied) :

در این نوع اینورتر علاوه بر ورودی اصلی از سیستم سولار، یک ورودی کمکی از برق شهری یا دیزل ژنراتور نیز صورت پذیرفته است. به این دلیل که تغذیه بارهای ویژه مانند تجهیزات پزشکی یا بارهای حساس صنعتی دچار وقفه نگردد. اینورترهای متصل به شبکه با تبدیل ولتاز DC به AC، تجهیزاتی را که با ولتاژ AC کار می کنند تغذیه می کنند.

اینورتر جدا از شبکه (Off-Grid) :

این نوع اینورترها فقط دارای ورودی از سمت بانک باتری سیستم سولار است. دارای ورودی تغذیه پشتیبان از سمت شبکه برق سراسری یا دیزل ژنراتور نمی‌باشد. برای بارهای غیرحساس که قطع تغذیه آنها مشکل خاصی ایجاد نمی‌نماید، استفاده می‌شوند.

 اینورتر ترکیبی (Hybrid) :

سیستم کنترلی و رابط کاربری این نوع اینورتر، قابلیت انتخاب استراتژی‌های مختلف کنترلی بر حسب اولویت با تغذیه از سیستم سولار یا شبکه برق را داده کاربر می‌تواند آستانه‌های ویژه برای تعریف دشارژ و شارژ مجدد بانک باتری یا کم باری (Low-Load) و بی‌باری (No-Load) را خود برای اینورتر انتخاب و برنامه‌ریزی نماید.

از جمله پارامترهای مهم در اینورتر خورشیدی که باید مورد توجه قرار گیرد:

 • سیستم محافظت از تخلیه کامل باتری
 • سیستم محافظت از اضافه ولتاژ باتری
 • سیستم محافظت از دمای بالا و یا بار بیش از حد
 • سیستم محافظت از اتصال کوتاه
 • سیستم محافظت از جا به جایی قطب ها
 • عملکرد اتوماتیک در شرایط مختلف (شناسایی بار، حالت stand by، اضافه بار، اضافه ولتاژ، اتصال مجدد و …)
 • ولتاژ ورودی متناسب با طرح ارائه شده
 • خروجی 220 ولت سینوسی کامل با فرکانس 50 هرتز

بیشتر ببینید: برای مشاهده و خرید انواع دستگاه های صنعتی روی نوشته ضربه بزنید .