آرگون چیست ؟

آرگون گازی بی بو ،بی رنگ است و این عنصر شیمیایی به دو حالت گاز و مایع بی اثر موجود می باشد. در اثر ولتاژ بالا به رنگ متمایل به آبی روشن در می آید. عنصر آرگون در جدول تناوبی با نشان Ar و عدد اتمی 18 قرار گرفته است. نقطه ذوب این عنصر C°-189.2 و نقطه جوش آن C°-185.7 می باشد. این عنصر جزء سومین گاز بی‌اثر در گروه 8 است و تقریبا 1% اتمسفر زمین را تشکیل می‌دهد. گاز آرگون از تقطیر جز به جز هوای مایع به دست می آید. همانطور که اکسیژن در آب حل می شود این عنصر نیز قابلیت حل شدن در آب را دارد در واقع حل شدن این عنصر شیمیایی تقریبا مانند حل شدن اکسیژن در آب می باشد.

کاربردهای گاز آرگون

در حباب لامپ روشنایی از گاز آرگون استفاده می‌شود زیرا این گاز داخل لامپ در حرات بالا واکنش نشان نمی‌دهد. بنابراین در لامپ های الکتریکی ، لامپ های فلورسانس با فشار 400 پاسکال و در صنعت عکاسی و لامپ های گرم و مشتعل مورد استفاده قرار می گیرد. در پنجره‌های دوجداره، تصفیه زیرکنیوم، شستن فلزهای مذاب ، در لوله‌های شمارشگر گایگر٬ لیزرها، کربن گیری از فولاد ضدزنگ و … استفاده می شود. در ساخت جواهرات و طلاسازی این گاز کاربرد دارد.

Argon همچنین به علت اینکه یک گاز بی اثر است در جوشکاری برقی و برش کاری و به عنوان روکش برای تولیدات تیتانیوم و دیگر عناصر واکنش دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. یک عامل حفاظتی برای رشد کریستال های ژرمانیوم و سیلیسیوم می باشد. این گاز برخی خواص پزشکی نیز دارد که بیشتر در عمل های جراحی مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه به آن سیستم آرگون پلاسما گفته می شود.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد چراغ استخری توکار و روکار

نکات ایمنی Argon

این عنصر شیمیایی با تنفس توسط بدن انسان جذب می شود. در محیط هایی که عمل تصفیه انجام می شود، مقدار گاز آرگون افزایش پیدا می کند و به سرعت در هوا به حالت فوق اشباع می رسد و خطر اختناق و خفگی را به دنبال دارد. استشمام این گاز باعث سرگیجه، خستگی، سردرد و خفگی می شود، تنفس در مقدار زیاد باعث استفراغ، تهوع، بیهوشی و حتی مرگ می شود. اگر مقداری از Argon مایع با پوست تماس یابد باعث یخ زدگی در پوست می شود. در صورت تماس با چشم  هم نیز یخ زدگی رخ میدهد. در حین کار با این عنصر تمام نکات ایمنی را رعایت فرمایید و از وسایل محافظت فردی استفاده کنید.

تاثیرات زیست محیطی آرگون

آسیب های اکولوژی این گاز گزارش نشده است. همانطور که پیشتر گفته شد عنصر آرگون در طبیعت به صورت گاز وجود دارد. این گاز در مناطقی که تصفیه انجام می شود، آرگون به سرعت منتشر می شود. این عنصر فاقد مواد شیمیایی تهی از ازن است لذا بر گیاهان یا جانوران و محیط های آبی تاثیر خطرناکی ندارد.

خرید Argon

این گاز معمولا در کپسول های 5،10،20،40 و 50  لیتری و فشار 150 تا 200 بار به فروش می رسد. گاز آرگون وارداتی در سیلندرهای 50 لیتری به فروش می رسد . آرگون در حالت مایع معمولا در تانک های بزرگ به مشتریان ارائه می گردد.

بیشتر ببینید: برای مشاهده و خرید انواع محصولات روی نوشته کلیک کنید.